בעיות שינה אצל תינוקות-כל הסיבות לרגרסיות ודרכי הקלה עליהן

בעיות שינה אצל תינוקותהורים רבים שואלים אותי איך להקל על רגרסיה בשינה של התינוק או הילד שלהם, ומה היא הדרך הטובה ביותר לשפר אתה מצב. לכן בחרתי היום לעסוק בנושא חשוב הזה. אני חושבת שאין הרבה הורים שגידלו ילד או ילדה בלי לחוות רגרסיה בשינה שלו לפחות פעם או פעמיים בשנים הראשונות לחייו.

מה הם הסימנים שהילד שלכם חווה רגרסיה בשינה? 

בעיות שינה אצל תינוקות בהרדמות, עם המון בכי והתנגדות, ההרדמות הופכת לארוכה ומתישה,
יקיצות בלילה, לעתים גם קושי לחזור לשינה,
שינה לא איכותית במהלך היום, תנומות קצרות, וקושי לחזור לשינה למרות עייפות,
יקיצה מוקדמת בשעה 4-4 וחצי בבוקר, כאשר הילד לא מוכן להירדם בחזרה.

אפשר לחלק את כל הסיבות לרגרסיה בשינה ל 4 קטגוריות:

-רגרסיות שקשורות לגיל הילד,
-רגרסיות שקשורות למחלות, צינון, כאבי שיניים,
-רגרסיות שקשורות להתפתחות-מעבר לשלב התפתחותי חדש,
-רגרסיות שקשורות לשינויים שהילד עובר, כמו לידת אח חדש, מעבר דירה, מעבר לחדר נפרד, או מיטת מעבר, ועוד.

כל הסיבות לבעיות שינה אצל תינוקות בגיל 4חודשים:

בגיל הזה קטנטנים חווים רגרסיה קשה, כי הם מתחילים להבין ולקלוט הרבה יותר, מוציאים קולות ומתחילים לתפוס צעצועים, ולהיות יותר תקשורתיים. בד"כ יש המון יקיצות בלילה וקושי רב בהרדמות.

המלצה: להקפיד על שינה טובה ביום ולצמצם גורמי תלות בשעת ההרדמות, עד כמה שאפשר.

רגרסיה ובעיות שינה אצל תינוקות בגיל 9-10 ח'

קשורה להתפתחות מוטורית, לחרדת נטישה, להתקדמות בהתפתחות קוגנטיבית ,ושפה ותקשורת. רוב התינוקות בגיל הזה לומדים לעמוד, ולכן לא מוכנים לשכב במיטה, כדי להירדם. ההרדמות יכולה להיות ארוכה ומאוד מתישה, וגם שנת לילה משתבשת, עם המון יקיצות ובכי, גם שנת יום.

ההמלצה-לא להילחם עם הילד, לא לנסות להכריח אותו לשכב ולשים ראש, כי אם נלך ראש בראש-ניתקל בהתנגדות הרבה יותר גדולה והמצב רק יחמיר. כדאי ללמד אותו להירדם בשיטה הדרגתית, עדינה ורכה, בלי לתת לו לבכות.

רגרסיה של גיל שנה וחצי-חלק מהילדים כבר מתחילים עם התקפיי זעם ותופעות נוספות של  לגיל המרד הראשון. חלקם חווים חרדת נטישה. לעתים הם מתקשים להבין מה הם רוצים, יש מן דילמה: מצד אחד אני רוצה להיות תינוק קטן של אמא, ומצד שני אני רוצה להראות לכולם שאני כבר גדול ומבין הכל.

המלצה: תלמדו להציב גבולות .תנסו להרגיל אותו להרדמות עצמאית, רגועה וללא בכי. אם הילד חווה חרדת נטישה, תקפידו לתת לו המון חום ואהבה.

רגרסיה של גיל שנתיים-כל ילד חווה בגיל הזה רגרסיה ברמה כזאת או אחרת, זה מגיע בד"כ עם שינויים בהתנהגות, כמו התקפיי זעם, וויכוחים, דעתנות, וניסיונות לדחות שעת ההרדמות, והמון קשיים נוספים סביב ההרדמות. הילד יכול להפוך לילד "היפר" ולהשתולל ולהתרוצץ בבית במקום להכנס למיטה. נראה שלא בא לו לישון, אבל לעתים קרובות זה קשור לעייפות יותר מדי גדולה .

המלצה: מצד אחד לא להכנס לוויכוחים ומלחמות על כל דבר, מצד שני מאוד חשוב להציב גבולות, וללמד את הילד שמה שהורים מחליטים זה מה שצריך לעשות, ולא לוותר. לסדר יום ושינה טובה בצהריים  יש חשיבות רבה בגילאים האלה.

בעיות שינה אצל תינוקות ורגרסיות שקשורות לשינויים, כמו מעבר לדירה חדשה, חדר חדש, או מעבר למיטת מעבר-מצב נפוץ ומוכר מאוד,שאפשר למנוע. אם תסבירו לילד מראש שעוד כמה ימים עוברים לדירה חדשה או מיטת מעבר הילד יעבור את השינוי בלי להכנס להתקפי בכי גדול ובלי וויכוחים. כמובן אם מדובר על תינוק צעיר הסבריםפ לא יעזרו, אז תנו לו לשחק קצת בחדר החדש לפני המעבר, כדי שהשינוי יהיה הדרגתי.

המלצה : תמיד כדאי לזכור שהכנה מראש, עם הסברים על השינוי, עם המון סבלנות, יעזרו לכם וליד שלכם. תשמרו על הסדר היום בהתאם לגיל, כי בתקופת השינויים יש לזה חשיבות גדולה. אם נשמור על השגרה ונקפיד על עקביות הילד ירגיש הרבה יותר בטוח ומוגן.

אם אתם עייפים ומותשים, כי ניסיתם כבר כל השיטות שלא עזרו,

ולא ברור לכם מה גרם לרגרסיה בשינה של הילד שלכם,

אם אתם מוכנים לעשות הכל כדי ששינה שלו תשתפר, כי חשוב לכם לאפשר לו

שינה והתפתחות טובה ובריאה,

צרו איתי קשר במייל ונקבע שיחת יעוץ ל20 דקות כדי לבדוק האם יש התאמה

בין מה שאתם רוצים למה שאני יכולה להציע לכם.

קורס יועצות שינה פורץ דרך בשיטת אלה גרשטיין

הקורס היחיד שיעניק לך ידע מקצועי מקיף לשיפור שינה, תזונה, והרגעת הילדים, ויאפשר לך לשלב אמהות עם קריירה משתלמת.

שתפו פוסט זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
Call Now Button
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן