על בעיות שינה בגיל שנתיים-מדריך להורים עייפים

בעיות שינה אצל ילדים בכל גיל גורמות לנו, ההורים להמון דאגות, תסכולים, חוסר שקט ולעתים גם סבל.

לבעיות שינה בגיל שנתיים ישנן סיבות רבות ומגוונות מאוד. רגרסיה בגיל הזה היא  תופעה נפוצה מאוד. היא מתבטאת בשיבושי שינה קשים וגם בשינויים גדולים בהתנהגות, כיוון שפעוטות בגיל הזה קולטים במהירות, מבינים מצוין מה קורה סביבם ויודעים להתעקש ולהתנגד בצורה נחרצת לכל דבר שלא מתאים להם. ילדים בני שנתיים יודעים להגיב בהתקפי זעם או צרחות כשהם לא מרוצים או לא מסכימים למשהו, או

כשהם רוצים להשיג משהו…

אם גם אצלכם הילד בן השנתיים לא ישן טוב בלילה מאז שהוא נולד,

ואתם עייפים ומותשים כי אתם לא ישנים בלילות כבר תקופה ארוכה מאוד,

אם אתם מתמודדים עם העקשנות של ילד דעתן, שלא מסכים לשתף פעולה

ולא מקשיב לכם – קרוב לוודאי אתם מוצאים את עצמכם בסיטואציות קשות ומאתגרות באופן יומיומי.

המאמר הזה יאפשר לכם להבין טוב יותר מה עובר על הילד שלכם

ולקבל מספר המלצות שיאפשרו לכם להקל עליו ועליכם ולשפר את האווירה בביתכם.

בעיות שינה בגיל שנתיים-מאפיינים עיקריים:

 1. הרדמות שנראת כמו מלחמה שנמשכת המון זמן ומתישה את ההורים ואת הילד.

ייתכן והפעוט שלכם מתווכח או בוכה בשעת ההרדמות, או מבקש שתשבו לידו ותתנו לו ליטופים, חיבוקים או יד כדי שהוא יירדם, וזה נמשך שעה, יותר ונראה כמו נצח. וכל המצב הזה חוזר שוב ושוב, כל ערב מחדש.

 1. הילד הופך להיות קופצני ואפילו טיפה "היפראקטיבי" בערב-אחת התופעות הנפוצות שמאפיינת בעיות שינה בגיל שנתיים.

אם הילד שלכם משתולל, רץ, קופץ ומתרוצץ בכל הבית ולא רוצה להיכנס למיטתו, או קם ויוצא ממיטתו אינספור פעמים ומגיע לסלון או מטבח ומסרב לחזור לחדר שינה-אתם לא לבד. הילדים מנסים לדחות את שעת ההרדמות כדי להרוויח עוד קצת זמן עם ההורים או לקבל עוד יחס ותשומת לב.

 1. התנגדות לשינה במהלך היום וקשר לבעיות שינה בגיל שנתיים.רוב ההורים מדווחים שהפעוט שלהם מתחיל להתנגד לשינה במהלך היום, או ישן תנומה קצרה בלבד אחרי הרדמות ממושכת ומאוד מתישה. כדאי לדעת שרוב הילדים עד גיל 3 שנים עדיין זקוקים לשינה בצהריים ולא מומלץ לוותר עליה, אלא לנסות לביא את הפעוט להרדמות בלי שיבכה ויתנגד.
 2. יקיצות בלילה עם בכי  וצרחות-תופעה נוספת ונפוצה מאוד.

אם הילד שלכם לא ישן בלילה או מתעורר בבכי קורע לב ללא סיבה ברורה ואז נשאר ער במשך שעה לשעתיים-חשוב לנסות להבין מה עובר עליו. בהמשך המאמר תגלו מדוע התופעה הזו כך-כך נפוצה בקרב הילדים בגילאים האלה.

 1. הילד נכנס למיטה שלכם בלילה כדי להתכרבל לידכם ואתם לא מצליחים לשנות את המצב? זאת אחת התופעות הנפוצות שמאפיינת בעיות שינה בגיל שנתיים.

אולי גם אצלכם זה קורה: הפעוט מגיע למיטתכם ומבקש לישון אתכם עד הבוקר. אם אתם מנסים להחזיר אותו למיטה הוא עלול לבכות, לצרוח ולהעיר את האחים, או דורש שתשבו לידו עד שיירדם, וזה מתיש אתכם. פגשתי הורים רבים ששיתפו אותי שהעייפות שלהם עברה כל גבול אפשרי והם הגיעו למצב שהילד נכנס למיטתם בלי שהם הרגישו, והם גילו שהוא ישן לידם רק כשהתעוררו בבוקר…

 1. הבוקר מגיע והילד לא מצליח להתעורר לגן ומתחיל את היום ברגל שמאל.

לעתים ילדים מתקשים להתעורר בבוקר או קמים ללא מצב רוח, עצבניים, חסרי סבלנות ולא מסכימים לשתף פעולה בבית או בגן. זה עלול לקרות בעיקר אם הם מתעוררים המון בלילה, והמצב הזה בהחלט עלול להשפיע על ההתנהגות שלהם במהלך היום.

אם אתם שמים לב שעניין ההרדמות והשינה הפך לבלתי נסבל ומתסכל עבורכם כי הפעוט שלכם לא מוכן להירדם ברוגע וכל מה שאתם עושים לא עוזר, והילד לא ישן טוב בלילה-אני ממליצה לבדוק מה הם הגורמים לבעיות שינה כדי שנוכל להגיע לפתרון טוב יותר.

סיבות עיקריות לרגרסיה  בעיות שינה בגיל שנתיים

 • עייפות יתר כתוצאה ממחסור בשעות שינה במהלך היום, סדר יום לא מתאים, הרדמות בשעה מאוחרת.
 • שינויי התנהגות-התקפיי זעם, רצון לבדוק גבולות.
 • תחושת עצמאות גדולה– "אני יכול הכל" ורצון לעשות הכל לבד, בלי עזרה.
 • חרדת נטישה.
 • כאבי שיניים, צינון, מחלות.
 • שינויים ומעברים כמו מעבר לחדר אחר, למיטת מעבר, כניסה לפעוטון חדש.
 • שינויים במשפחה כמו לידת אח/אחות.
 • אווירה לא רגועה בבית ולא כל-כך נעימה (לדוגמה בגלל בעיות בזוגיות).

איך להקל על הילד ועל ההורים: 

 1. כדי להקל על בעיות שינה בגיל שנתיים חשוב לבדוק אם הילד ישן ביום ובלילה בהתאם לצרכים שלו. ההמלצה היא לתת לקטנטן לישון כ-11 שעות בלילה ולפחות שעתיים-שעתיים וחצי במהלך היום.
 2. גם בגיל הזה יש חשיבות גדולה לסדר היום שכולל טקס קבוע לפני שינה. טקס נותן לילד תחושת בטחון, ומאפשר לו להירדם בצורה קלה ונעימה, בלי התנגדויות.
 3. מומלץ ללמד את הפעוט שיירדם בצורה עצמאית, ללא נוכחותכם בחדר, אחרת הוא ידרוש שתשבו לידו גם בלילה, כשיתעורר. כדי לשנות את ההרגל הזה תעשו שינויים בצעדים קטנים, בהדרגה.
 4. כדי להקל על הילד ולמנוע בעיות שינה בגיל שנתיים עליכם ללמוד להציב גבולות ברורים ולהגיב בצורה נכונה להתקפי זעם ולכל התופעות הנוספות של "גיל המרד הראשון". אני ממליצה לכם בחום ללמוד איך לדבר עם הפעוט כך שהוא ישתף פעולה והאווירה בביתכם תהיה נעימה ורגועה. תנסו למנוע מלחמות וויכוחים עם הילד. הניסיון שלי מראש שאפשר להגיע להסכמה בדרך נעימה, בעזרת הסברים פשוטים וברורים, גם אם מדובר בפעוט דעתן עם אופי חזק.
 5. אם נולד לכם תינוק נוסף או הכנסתם את הפעוט למעון חדש, אם הוא עבר לישון במיטת מעבר חדשה לאחרונה- ייתכן מאוד שהילד שלכם נמצא במצב של לחץ וחוסר שקט בעקבות השינויים והוא זקוק לכמה שבועות לכדי להסתגל למצב החדש בהדרגה. רצוי לתת לפעוט המון חום ואהבה בימים האלה של הסתגלות.

חשוב לי לציין שיש קשר ישיר בין איכות השינה וכמות השעות שהילד ישן ביום ובלילה לבין התנהגות שלו. פגשתי אלפי משפחות שדיווחו על שינויים מדהימים בהתנהגות של הילד שלהם אחרי שהם קיבלו ייעוץ שינה והצליחו ליישם את ההמלצות שלי. שינה טובה ורגועה בלילה מאפשרת לילדים לקום בבוקר עם חיוך ועם מצב רוח טוב, כך שכל היום שלהם עובר בצורה נעימה, בשיתוף פעולה עם הורים וצוות בגן. חשוב לדעת שאם הילד שלכם מתלונן, בוכה ודורש ידיים ללא סיבה, או מתנגד לכל דבר אפשרי, וכל זה קורה בגלל שהוא לא ישן ברצף בלילה, כדאי ומומלץ לקבל ייעוץ שינה מקצועי כדי לטפל בכל התחומים ולהחזיר את הילד לתחושה של רוגע, בטחון ונינוחות.

טיפול בבעיות שינה אצל פעוטות וילדים בני שנתיים הוא תהליך לא פשוט ומאוד מאתגר. לא תמיד ניתן להגיע לפתרונות יעילים ללא עזרה מקצועית.

כדאי לדעת שבעזרת הכוונה וייעוץ אישי של אשת מקצוע מנוסה ניתן למצוא פתרונות יצירתיים ויעילים ולהגיע לשיפור בצורה הרבה יותר יעילה

ומהירה, בלי להשקיע המון אנרגיה, זמן ומאמץ מיותר בכדי להקל על כל בני המשפחה

הילד שלכם בן השנתיים או שלוש עושה לכם בית ספר, וזה משפיע על איכות החיים שלכם? נמאס לכם לסבול ואתם מוכנים להשקיע כדי להקל על הפעוט/ה ועל עצמכם?

צרו איתי קשר  בווטסאפ  או שלחו לי הודעה כאן

***המאמר כתוב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, הוא מתאים לבנות כמובן.

אם מה שקראתם כאן מעניין אותכם ואתם רוצים לקבל מידע נוסף אני כאן כדי לעזור לכם!

או למלא את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!

קורס יועצות שינה אונליין

קורס יועצות שינה פורץ דרך בשיטת אלה גרשטיין

הקורס היחיד שיעניק לך ידע מקצועי מקיף לשיפור שינה, תזונה, והרגעת הילדים, ויאפשר לך לשלב אמהות עם קריירה משתלמת.

שתפו פוסט זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
8 תגובות
 1. רעות זילברברג

  אשמח שתחזרי אלי. ילדה בת שנתיים שפשוט לא ישנה 🙁

 2. קורין גרשון

  ‏היי הילדה שלי לא ממש אוהבת לידון הולכת לישון בסביבות אפילו 8:30 תשע מתעוררת לי ב-4:00 בבוקר שעון חורף
  היא אני בגן חדש ועברה למיטת יחיד
  וזה כבר די הרבה זמן הסיטואציה בקיצור לא ישנים בכלל

 3. טל בללי

  אשמח שתחזרי אלי 0546998823

 4. טאה קולין

  מחפשים ייועצת שינה עבור ילדה בת שנה ועשרה חודשים.

 5. אביבית

  הבן שלי בן שנה וחצי. בימים האחרונים כל דבר זה סוג של מאבק. נראה שבגן הוא רגוע אבל התחיל לסרב לארוחת ערב ולצרוח כשלא בא לו לאכול תוך השתוללות. במקלחת, שדוקא אהב לעשות בוכה ומשתולל, לא מוכן להרדם עד 10 בלילה ומתעורר בחמש או שש. החלפת חיתול זה תמיד מלווה בהתנגדות ( כך היה מאז שנולד).
  מבחינה התפתחותית הוא אומר כ 30 מילים ומבין הרבה. אנחנו ממש לא יודעים מה לעשות
  לעזרתך אודה
  אביבית

 6. ella

  אביבית יקרה, קודם כל חיבוק גדול. נראה שנכנסתם לרגרסיה של גיל שנה וחצי-אצרף לך לינק למאמר שלי בנושא. התופעה מאוד נפוצה בגיל הזה, לצערי. חשוב לוודא שהילד ישן בגן בשעות הצהריים ולא מגיע לעייפות גדולה, קודם כל. בנוסף, תתחילו להרגל אותו להרדם אחרי טקס לילה מרגיע כל ערב, זה מאוד חשוב. תקבלי עוד המלצות כאן, במאמר שלי: בעיות שינה בגיל שנה וחצי. אם תראי שעדיין קשה לך וכל מה שאתם עושים לא עוזר אפשר לשלוח לי הודעה ולקבוע ייעוץ אישי, אשמח לעזור לכם!

 7. ישראלה

  הבן שלי בן שנתיים וחודש ונכנס לשלב גיל השנתיים הנוראי. לא חשבתי שאנחנו נחווה זאת ככה. מדובר בילד שני עבורנו. הוא מתנגד לכל דבר ומפתח עצמאות ומאוד חכם לגילו מבין תהליכים ומדבר בצורה ברורה יחסית לגילו. בחודש האחרון שעת השינה היא מייאשת ביותר אינו מוכן לישון יוצא מהמיטה ולא מוכן להקשיב ממש מורד. הוא בוכה שעות "בכי תנינים" גם שמציבים לו גבולות אני חשה כי ברצונו לראות מי מאיתנו ישרוד. זה יכול לקרות בעת השכבה לישון בעת טיול או אפילו באוטו או סתם כי מתחשק לו עוגייה ואני לא מסכימה. אני כבר לא יודעת מה לעשות ואיך להכיל אותו. לעזרתך אלה מה עוד ניתן לעשות.

 8. ella

  ישראלה יקרה, קודם כל אני שולחת לך חיבוק. ברוכים הבאים לעלם של בני השנתיים! אכן הילד שלך בודק גבולות ומנסה להשיג את הדברים בדרך שהכי נוחה לו.
  אם אתם רוצים להגיע לשיפור משמעותי, אני ממליצה להפסיק להלחם איתו. כל עוד אתם נלחמים עם הילד הוא ימשיך להלחם ולהתנגד לכל דבר,
  לא תראו הקלה, להפך, המצב עלול להחמיר. כדי לשפר את המצב אתם צריכים ללמוד איך לדבר עם הפעוט כך שהוא יקשיב לכם, יפנים ויסכים בלי מלחמות.
  הוא זקוק להמון חום ואהבה, אך יחד עם זאת הוא חייב לדעת מה מותר ומה אסור. תתחילו להסביר לו מה הם החוקים בבית.
  אפשר להקל על ההרדמות שלו -תפעלו לפי ההמלצות שכתבתי במאמר, אך חשוב להבין שזה תהליך שדורש זמן והתמדה ויכול לקחת כמה שבועות.
  אם תרצו לקבל תכנית עבודה מותאמת אישית את מוזמנת לפנות אלי בווטסאפhttp://bit.ly/2WWDBFL או בפרטי. אשמח לעזור לכם!!

השארת תגובה

Call Now Button
גלילה לראש העמוד
אלה גרשטיין - מלמדת קורס יועצות שינה אונליין

הורים יקרים, אם אתם רוצים להתייעץ איתי או לקבל יותר מידע 

או למלא את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!
אני כאן כדי לעזור לכם

דילוג לתוכן