5 דברים שאתם צריכים לדעת על בעיות שינה בגיל שנתיים

הורים שבאים אלי לייעוץ שינה בגלל קשיים בשינה של ילדים בני שנתיים, לרוב מדווחים על מספר תופעות נפוצות שהם מתמודדים איתן:

 1. התנגדות גדולה להרדמות או השתוללות וניסיונות למשוך את הזמן לקראת השינה בעזרת משחקים, צחוקים, התקפי בכי, או ניסיונות לבקש מים, אוכל, חיבוקים, זריקת מצעים או דברים מהמיטה ועוד…
 2. דרישות ובקשות שאחד ההורים יישב לידם עד ההרדמות, כאשר ההרדמות עלולה להימשך יותר משעה- שעתיים, מתישה ומתסכלת את ההורים ואת הילד. 
 3. יקיצות בלילה, כאשר הילד מגיע למיטת הורים ודורש לישון לידם, ולעתים גם לא מצליח לחזור לשינה במשך שעה או יותר.
 4. סירוב לשינה במהלך היום, כשהילד לא מוכן להיכנס למיטה, או נכנס למיטה ולא מוכן להירדם בשום פנים ואופן.
 5. יקיצות מוקדמות מאוד בבוקר, כשהפעוט מתעורר סביב השעה 4-5 ומעיר את כל הבית. 

בעיות שינה בגיל שנתיים מופיעות לעתים קרובות אחרי מחלה, או כשהילד עובר שינוי: אחרי המעבר למיטת מעבר, לחדר חדש, לדירה חדשה או לידת אח חדש. 

ישנם ילדים שהשינה שלהם אף פעם לא הייתה איכותית והם מתקשים להירדם בלי בכי מגיל מאוד צעיר. אצל הפעוטות האלה שלא אוהבים לישון, בעיות השינה בד"כ הופכות עם הזמן להרבה יותר קשות ומלוות בהמון בכי, צרחות ואף עלולות להביא להתקפי זעם, עקשנות, עצבנות ושינויים נוספים בהתנהגות הילד

במאמר הזה אני אפרט לכם מדוע מגיעה רגרסיה גדולה בשינה בגיל השנתיים, וגם אסביר לכם איך לעזור לילד ולכם לצאת ממעגל של עייפות, חוסר שקט וחוסר סבלנות.

בעיות שינה בגיל שנתיים-סיבות עיקריות

 1. סדר היום של הילד משתנה וזמני הערות מתארכים
  ילדים בגיל הזה צריכים כ-12 שעות שינה ביממה בממוצע, וזה אומר שבמהלך היום הפעוט אמור לישון כשעתיים ביום ובנוסף כ-10 שעות בלילה.
   אם סדר היום של הפעוט לא מתאים לו, יכולים להופיע קשיים בשינה, לדוגמה התעוררות מוקדמת, סביב השעה 4-5 בבוקר, התנגדות גדולה להרדמות, הרצון שאחד ההורים יישב לידו עד שהוא יירדם, יקיצות בלילה, ניסיונות להיכנס למיטת הורים, ועוד. לעתים הופעת בעיות שינה בגיל שנתיים היא סימן שהילד זקוק לפחות שעות שינה, ביחס לעבר וזה אומר שסדר היום שלו צריך להשתנות.
 2. ההתנגדות לשינה במהלך היום
  חלק מהפעוטות בני השנתיים מתחילים לסרב לשינה במהלך היום, וזה עלול לקרות בפתאומיות, בלי התראה מוקדמת. המצב הזה עלול לשבש את השינה שלהם, ולגרום להמון קשיים בהרדמות ובשנת לילה. זה עלול לקרות גם אצל ילדים שישנו מצוין לפני כן. אם הילד שלכם בן השנתיים-שנתיים וחצי מסרב להירדם בצהריים וישן לילות שלמים, נרדם לבד, בלי בכי וצרחות, ייתכן הוא כבר בשל למעבר לשגרה ללא שינה בצהריים.
  שימו לב: אם ההרדמות שלו תמיד מלווה בהמון התנגדות, בכי, והלילות שלכם הפכו לקשים, עם יקיצות ובכי בלתי פוסק-כנראה הילד שלכם עדיין זקוק לשינה בצהריים ואי אפשר לוותר עליה.
 3.   בעיות שינה בגיל שנתיים עלולות להופיע בגלל חרדת נטישה
  פעוטות רבים חווים חרדת נטישה סביב גיל 18 חודשיים. חרדת נטישה יכולה להופיע שוב בכל שלב בין הגיל השנתיים ל-5 שנים. הורים של פעוט שחווה חרדת נטישה שמים לב בד"כ שברגע שהם יוצאים מהחדר, הילד מתחיל לבכות, לקטר, או ללכת אחרי ההורה, הוא נראה מפוחד, חסר ביטחון ומפחד להישאר לבד.
  ההמלצה שלי: אם אתם רוצים ללמד את הקטנטן שלכם להירדם לבד, בלי הנוכחות שלכם, בתקופה הזאת, שהוא חווה חרדת נטישה, אני ממליצה לפעול בעדינות ובצעדים קטנים, לאט לאט, בעזרת שיטה עדינה והדרגתית, בלי בכי, שפיתחתי. חשוב לדעת שכל ניסיון ללמד את הילד להירדם לבד בעזרת שיטות עם בכי עלול להביא לתוצאה הפוכה-הילד עלול לבכות לצרוח ולחוות חרדה מאוד קשה וקיצונית.  
 4.    בעיות שינה בגיל שנתיים שמופיעות בגלל מעבר או שינוי בחיי הילד
  אם השינה של הילד שלכם הפכה ללא איכותית, וההרדמות שלו מאוד קשה, ארוכה ומתישה ואתם שמים לב שהקושי הופיע אחרי שהפעוט עבר איזשהו שינוי, כמו מעבר למיטת מעבר, גמילה מחיתולים, כניסה לגן חדש, לידת אח חדש וכדומה, תדעו שזו תופעה מאוד נפוצה ומוכרת בגיל הזה. איכות השינה מושפעת מהמצב הרגשי של הפעוט, ואם רגרסיה בשינה בגיל שנתיים הופיעה בתקופת ההסתגלות לשיני, זה טבעי. 
 5. ייתכן והפעוט שלכם סובל מסיוטי לילה
  הדמיון אצל ילדים בגילאים האלה מתפתח באופן מואץ ולכן הם מתחילים להבין שיש בעולם תופעות מפחידות ו"אנשים רעים". זה עלול להפחיד אותם במיוחד בלילה, ואפילו לגרום להם להתנגדות להרדמות או להתעוררות עם בכי קורע לב וצרחות. חלק מהפעוטות חווים פחד מחושך, חוששים שיש מפלצות מתחת למיטה או בתוך הארון. גם צלליות מפחידות וכדומה יכולות להפחיד את הילד בלילה ואפילו לגרום לסיוטי לילה.

   

  פעוט שחווה סיוטי לילה עלול להתעורר בצרחות או בכי קורע לב ולבקש שאחד ההורים ישב לידו עד שיירדם. קרוב לוודאי אתם תרגישו שהילד מפוחד וזקוק למבוגר שידע להגן עליו ולתת לו תחושת ביטחון. מומלץ לתת לו מענה מתאים ומידי כדי להקל עליו: חיבוק, נשיקות, ולא להשאיר אותו לבד כאשר הוא בוכה, צורח ומרגיש חסר ביטחון. אם הילד לא מסכים שיחבקו אותו, אז תשבו לידו, דברו איתו ונסו להרגיעו…

לסיכום,

בעיות שינה בגיל שנתיים הן מגוונות ועלולות לגרום לילד ולכל בני המשפחה המון סבל ותסכול.  

כשילד בן שנתיים לא נרדם בערב, משתולל, צוחק, רץ בכל הבית וקופץ, מסרב להיכנס למיטה, או מתעצבן ובוכה, ואז במהלך הלילה הוא מתעורר אין ספור פעמים ומגיע למיטת הורים, כולם קמים בבוקר עייפים וחסרי סבלנות. לעתים הורים עייפים משתפים אותי שהילד שלהם לא מצליח להתעורר בבוקר וכל ההתארגנות לגן מלווה בבכי, קיטורים וחוסר סבלנות, וזה מקשה על כולם.

הורים לילדים בני שנתיים שלא מוכנים להירדם ברוגע, לרוב חווים המון עייפות ותסכול, כי השיטות הידועות שהם ניסו להקלה על ההרדמות ועל שינה שלו לא עזרו להם ולא הביאו להקלה, למרות שהם השקיעו המון זמן אנרגיה ומאמץ.

אם גם אתם ניסיתם כבר לעזור לפעוט שלכם בכל דרך אפשרית, וגיליתם שכל העצות שקיבלתם עד עכשיו לא עוזרות, וחשוב לכם לקבל כלים פרקטיים שיביאו לביתכם שקט, רגיעה, שמחה, ויאפשרו לכם ללמד את הילד המדהים שלכם להירדם לבד ולישון לילות שלמים בלי לבכות, כדי לעזור לכם!! 

צרו איתי קשר בהודעת ווטסאפ- או כאן

תקראו מאמרים נוספים על בעיות שינה בגיל שנתיים שיכולים לעזור לכם 

אם מה שקראתם כאן מעניין אותכם ואתם רוצים לקבל מידע נוסף אני כאן כדי לעזור לכם!

או למלא את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!

קורס יועצות שינה אונליין

קורס יועצות שינה פורץ דרך בשיטת אלה גרשטיין

הקורס היחיד שיעניק לך ידע מקצועי מקיף לשיפור שינה, תזונה, והרגעת הילדים, ויאפשר לך לשלב אמהות עם קריירה משתלמת.

שתפו פוסט זה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
גלילה לראש העמוד
אלה גרשטיין - מלמדת קורס יועצות שינה אונליין

הורים יקרים, אם אתם רוצים להתייעץ איתי או לקבל יותר מידע 

או למלא את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!
אני כאן כדי לעזור לכם

Open chat
שאלה או בעיה?
כתבו לי הודעת ווצאפ
Call Now Button דילוג לתוכן